Rodinný Dom - Moravský Ján

Moravský Ján,

Funkčný, jednoduchý, komfortný dom. Hmota domu navonok prejavuje rozdielnosť priestorov vo vnútri – denná časť, nočná časť, garáž. Biela hmota domu symbolizuje tvrdú škrupinu, ktorá vnútro domu chráni pred severnými vetrami a pohľadmi cudzincov. Vo vnútri škrupiny sa ukrýva teplý jadro, ktoré sa ukazuje smerom k slnku, k lesu do svojho dvora ,ku všetkým krásam na okolí. Teplo domova symbolizuje drevo so svojou krásou.
Vstup do domu je cez kryté závetrie. Vstupuje sa do predsiene umožňujúcej komfortné splnenie požiadaviek na tento priestor. Cez centrálny priechod sa vstupuje do hlavné priestoru domu. Rozľahlá slnečné obývacia izba v nadväznosti na kuchyňu a jedáleň (dispozícia priestorov umožňuje tieto priestory úplne oddeliť priečkou alebo ich nechať spojené). Obývacia izba je galériu prepojená s druhým nadzemným podlažím. Krb je umiestnený na osi obývacej izby, v centre dispozície, čo umožňuje najoptimálnešie vykurovanie krbom. Kuchyňa umiestnené v zadnej časti dispozície má samostatný vstup, ktorý zabezpečuje špinavú prevádzku kuchyne nekolidujúcu s obytnými priestormi. Na druhé nadzemné podlažie sa vstupuje cez schodisko umiestnené za komínom. Horné podlažie obsahuje 3 spálne, kúpeľňou a spoločenský priestor s možnosťou ďalšieho krbu a s prepojením do spodného spoločenského priestoru cez galériu. S rodičovskej spálne je výstup na terasu s výhľadom na les
Pozdĺžny tvar domu nasleduje pozdĺžny tvar pozemku. Okenné otvory obytných priestorov sú situované na juhozápadnú a juhovýchodnú fasádu. Ostatné priestory sú situované na severovýchodnej a severozápadnej fasáde. Minimum okien na severovýchodnej fasáde minimalizuje tepelné straty a rozsiahle okná na juhozápadnej fasáde maximalizuje tepelné zisky. Dvor ponúka umiestnenie posedenia nadväzujúceho na interiér na slnečnú aj tienenú časť. Zo všetkých obytných priestorov domu je výhľad na les.
Garáž je umiestnená vpredu pri ulici, aby motorové vozidlo čo najmenej rušilo pokojnú atmosféru na dvore. Prejazd široký 3m sa môže zmeniť v nadväznosti na obývačku na terasu zaliatu slnkom s výhľadom na les .

|